Broušení parket: 12 kroků, jak na to

Jak brousit parkety

Správně udržovaná a restaurovaná dřevěná podlaha vydrží mnoho let. Plánujete brousit parkety svépomocí? Jaký stroj na broušení parket a brusný papír použít? Podívejte se na postup, jak brousit parkety krok za krokem. 

Jaká bruska na parkety je vhodná?

Na broušení parket použijte profesionální brusku na podlahy, kterou si můžete pronajmout v půjčovně nářadí za rozumnou cenu.

Broušení parket
Broušení parket.

Podlaháři provádí broušení parket nejčastěji pomocí orbitální nebo pásové brusky na podlahy. Správný stroj na broušení parket by měl být snadno ovladatelný a odsávat vznikající prach.

Dále budete potřebovat ruční brusku, protože velká podlahová bruska se nedostane do okrajů a rohů podlahy. Do rohů využijete rohovou brusku, k broušení u stěn se hodí kotoučová bruska.

Jakou zrnitost brusného papíru zvolit?

Broušení parket má tři úrovně – hrubé, střední a jemné broušení. Chcete-li dosáhnout nejlepšího výsledku, nejprve použijte brusné papíry se zrnitostí P36, pak P60, P80 a na závěr P120.

Podívejte se také na: Parkety, parketové vlysy nebo lamparkety – znáte rozdíly?

Parketová podlaha před a po renovaci
Parketová podlaha před a po renovaci.

Jak brousit parkety krok za krokem

1) Nejprve odstraňte podlahové lišty a podlahu zaměťte.

2) Na podlahovou brusku připevněte brusný papír se zrnitostí P36. Nasaďte si respirátor, ochranné brýle, rukavice a brusku zapněte.

3) Začněte brousit. Nejdříve podlahu obruste rovně po délce, poté po šířce. Parkety bruste podélně, v rovných liniích z jedné strany na druhou, případně od středu ke kraji. A to i v případě, že máte parkety položené vzorově do tvaru rybí kosti

4) Celou parketovou podlahu 2–3× přebruste. 

5) Pomocí ruční brusky obruste rohy a okraje podlahy. Všude tam, kam se velká bruska nedostane.

6) Obroušené parkety si prohlédněte a posuďte, zda je třeba ještě brousit. Pokud vidíte ještě místa se starým nánosem laku či různé fleky, je třeba podlahu přebrousit znova. 

7) Po broušení vysajte všechen přebytečný prach.

8) Jsou v parketové podlaze nevzhledné praskliny, vrypy, mezery? Bude potřeba je zatmelit. Před tmelením je potřeba celou podlahu a mezery vysát vysavačem, popřípadě mezery vyčistit plastovým nožem nebo pružnou stěrkou.

Do mezer potom naneste plastovou špachtlí tmel na dřevěné podlahy v barvě parket a mezery vyplňte. Tmel nechte zaschnout podle návodu, ideálně do druhého dne.

Může se hodit: Návod, čím vyplnit spáry v dřevěné podlaze

9) Na parketovou brusku nasaďte brousící papír o zrnitosti P60 a celou podlahu několikrát přebruste. Tak odstraníte přebytečný tmel a povrch parket se zjemní. V případě potřeby průběžně vyměňujte smirkový papír. Podlahu opět vysajte.

10) Postup broušení opakujte s brusným papírem o zrnitosti P80 a pak jemnějším se zrnitostí P120. Pamatujte, že po výměně papíru o jiné zrnitosti je potřeba také přebrousit okraje podlahy a poté vysát nadbytečný prach. Záleží na typu brusky a na tom, kolik brusného prachu zůstává na podlaze.

11) Už máte parkety obroušené? Nyní parketovou podlahu pomalu a pečlivě vysajte, včetně mezer mezi parketovými vlysy, pokud nejsou zatmelené.

12) Ujistěte se, že je podlaha co nejčistší. Na závěr je potřeba parkety povrchově upravit olejem nebo lakem.

Čerstvě nalakované parkety
Čerstvě nalakované parkety.

Profesionální renovace parketové podlahy

Při broušení parket svépomocí sice ušetříte náklady, avšak pro někoho může být renovace parketové podlahy obtížná a časově náročná, zvlášť u velmi poškozené podlahy. Přenechte renovaci odborníkům a kontaktujte nás. Naši zkušení podlaháři určí způsob broušení parket podle stáří a stavu podlahy. Parkety obrousí a povrchově upraví.

Zajímá vás, kolik broušení parket stojí? Vyzkoušejte kalkulaci renovace dřevěné podlahy.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na blogu o opravách a údržbě podlah.

Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky