Návod, čím vyplnit spáry v dřevěné podlaze

Čím vyplnit spáry v podlaze

Dřevo je přírodní materiál. V závislosti na okolní teplotě a vzdušné vlhkosti dřevěná prkna pracují. U dřevěné masivní podlahy ve starém domě nebo chatě se může stát, že se časem mezi prkny objeví mezery, zvlášť pokud dřevo nebylo v době pokládky dobře vyschlé. U špatně realizovaných dřevěných podlah se mohou objevit i větší spáry. Co s tím? Zjistěte, jak opravit a zatmelit spáry v dřevěné podlaze.

Rady v tomto článku se týkají dřevěné podlahy připevněné k podkladu, nikoliv dřevěné plovoucí podlahy. U plovoucí podlahy jsou do sebe jednotlivé dílce spojeny pomocí zámků. Pokud máte mezery mezi dílci v plovoucí podlaze, je to zřejmě z důvodu chybné pokládky, dílce do sebe nebyly správně zasazené.

Ideální klima pro dřevěnou podlahu

Dřevěná podlaha v ložnici
Dřevěná podlaha v ložnici.

Spáry v masivní dřevěné podlaze se nejčastěji tvoří v přetopených místnostech s nízkou vlhkostí. Ideální klima pro podlahu ze dřeva je relativní vlhkost 45–65 % RH a teplota mezi 20–23 °C. Tyto hodnoty vám změří třeba domácí meteostanice. I z toho důvodu není dřevěná podlaha vhodná do koupelny.

Může se hodit: Jak opravit škrábance na dřevěné podlaze

Tvorbu spár můžete ovlivnit výběrem dřeviny

Každá dřevina má určité vlastnosti. Dřevěné podlahy bývají nejčastěji dubové, bukové nebo z borovice a modřínu. Při návštěvě vzorkovny se poraďte s podlahářem, která dřevina bude do vašich prostor vhodná.

Před tmelením podlahy spáry vyčistěte

Před tmelením je potřeba celou podlahu přebrousit a mezery mezi prkny vysát vysavačem, případně vyčistit plastovým nožem nebo pružnou stěrkou.

Spáry mezi podlahovými prkny
Spáry mezi podlahovými prkny.

Jak vyplnit spáry mezi dřevěnými prkny na podlaze

Masivní dřevěná podlaha vám časem seschla a vytvořily se mezery? Někdy mohou být spáry široké i 5 mm. V mezerách mezi dřevěnými prkny se usazuje prach, nečistoty a podlaha se dá jen špatně udržovat. Co s tím, co použít?

a) Tmel na dřevo na opravu spár podlahy

Pro vyplnění spár použijte vhodný tmel. Pokud tmel nebude dostatečně pružný, tak tím, jak dřevo pracuje, by se postupem času mohly v tmelených spárách objevit praskliny.

Pro malé spáry můžete vyzkoušet parketový tmel v kartuši, který slouží pro tmelení spár u dřevěných parketových podlah a podlahových lišt. Parketové tmely jsou pružné a přizpůsobí se dilataci dřeva, ale zase je nelze brousit. K zahlazení tmelu použijte hladkou pružnou špachtli z plastu. 

Dále existují dvousložkové polyesterové tmely s dřevní moučkou, které dobře vytvrdnou, dají se brousit, ale nemusejí být dostatečně pružné. Záleží na výrobci.

U hotových, namíchaných tmelů je možné, že neseženete zcela stejný odstín, jaký má vaše podlaha.

b) Směs dřevěného prachu a tmelu či lepidla na spáry v podlaze

Lepší možností je zatmelení mezer směsí dřevěného prachu z broušení a disperzního lepidla nebo bezbarvého laku na podlahu. 

Vyzkoušejte například tmel na dřevo značky Osmo na bázi polymerní disperze. Je vhodný pro praskliny do 2 mm a brousitelný. Pokud tmel smícháte s dřevěným prachem z broušení, docílíte stejného barevného odstínu, který má zbytek podlahy.

c) Vlepení dřevěných třísek, špejlí do spár podlahy

Někteří kutilové opravují velké spáry v podlaze tak, že mezery vyfrézují a vlepí malé dřevěné hranolky nebo štěpy.

d) Renovace dřevěné podlahy

Renovace dřevěné podlahy – parkety
Renovace dřevěné podlahy – parkety.

Jsou-li spáry v podlaze příliš velké nebo si na jejich opravu netroufáte, nechte si podlahu zrenovovat profesionály.

Jak renovujeme dřevěnou podlahu? Celou podlahu nejprve zbrousíme, potom zatmelíme speciální směsí tmelu s přídavkem dřevěného prachu, který vznikne při broušení podlahy a nakonec nalakujeme nebo naolejujeme.

Na kolik vás renovace podlahy vyjde? Vyzkoušejte kalkulátor ceny pro renovaci a čištění podlah.

Čtěte také: 

Objevte další rady na blogu o údržbě a renovaci podlah.

Picture of Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky
Jak udržovat laminátovou podlahu
5 tipů, jak udržovat laminátovou podlahu

Majitelé domů a bytů si často pořídí laminátovou podlahu pro její odolnost, nenáročnou údržbu, širokou nabídku dekorů a také příznivou cenu. Lamino má dobré antistatické vlastnosti. Jak pečovat o laminátovou podlahu a je to vůbec potřeba? Čím ji ošetřovat a jak čistit? A co při používání laminátové podlahy nedělat? Podívejte se na 5 tipů na údržbu.

Čtěte více »