3 nejznámější metody, jak změřit vlhkost podlahy

Jak změřit vlhkost podlahy

Před pokládkou podlahové krytiny je třeba se ujistit, že je betonový či anhydritový podklad vyzrálý a trvale vyschlý, aby zbytková vlhkost nepoškodila novou podlahovou krytinu. Jak na to? Podívejte se na tři metody měření vlhkosti podkladu.

Co může způsobit vlhký podklad pod podlahovou krytinou?

  • Vlhkost přispívá k růstu plísní.
  • Vlhkost může způsobit hnilobu dřevěné podlahy, korkové a bambusové podlahy.
  • Postupem času se podlahová krytina může vlivem vlhkosti začít prohýbat, bobtnat a deformovat.
Podlaha poškozená kvůli vlhkému podkladu
Podlaha poškozená kvůli vlhkému podkladu.

Může se hodit: Jaká je správná vlhkost podkladu před pokládkou nové podlahy

1) Metoda plastové fólie pro zjištění vlhkosti v betonu

Orientačním testem pro indikaci vlhkosti v betonu je metoda plastové fólie podle americké normy ASTM D4263. Test provedete tak, že na část čisté betonové podlahy přilepíte čtvercovou polyetylénovou fólii o rozměrech 46 × 46 cm. Je důležité fólii přilepit po celém obvodu, ideálně 5cm parotěsnou lepicí páskou. Potom počkejte minimálně 16 hodin. Po uplynutí doby fólii sejměte. V případě, že je v betonu vlhkost, fólie bude orosená nebo beton po testu lehce ztmavne.

Nevýhodou tohoto testu je, že nezjistíte množství vlhkosti a odhalíte jen vlhkost v horní části podkladu, nikoliv ve střední nebo spodní vrstvě. Test ukazuje pouze to, zda je nebo není beton vlhký. Vlhkost je však třeba zjišťovat v celé tloušťce nosné vrstvy.

2) Měření pomocí vlhkoměru

K měření zbytkové vlhkosti v betonovém nebo anhydritovém potěru můžete vyzkoušet příložný vlhkoměr.

Příložný vlhkoměr stačí přiložit k podlaze a na displeji uvidíte naměření hodnoty. Do podlahy nevrtáte, nenabíráte vzorek, podlaha zůstává bez poškození. Příložný vlhkoměr změří vlhkost v hloubce od 20 do 50 mm, záleží na výrobci. Zjistíte tedy vlhkost i uvnitř vrstvy, nejen na povrchu. Někteří podlaháři doporučují při měření vlhkosti v anhydritu doplnit příložný vlhkoměr ještě karbidovou nebo gravimetrickou metodou.

Existují také zapichovací vlhkoměry, které jsou vybaveny hroty. Ty jsou však vhodné na měření vlhkosti ve dřevě. Špičky hrotů totiž musí prostoupit povrchem, což se u betonu a anhydritu nepodaří. Navíc ukazují vlhkost jen u slabé horní vrstvy.

Měřič vlhkosti betonové podlahy
Měřič vlhkosti betonové podlahy.

3) Karbidová metoda pomocí CM přístroje

Podlaháři používají k měření vlhkosti betonového i anhydritového potěru karbidovou metodu pomocí přístroje CM. Jak test provedete? Nejprve je třeba pořídit si CM přístroj. Jedná se o sadu s tlakovou lahví a příslušenstvím. Sada je finančně náročná, ale chcete podlahy pokládat ve větším a na zakázku, bude se vám třeba hodit.

Vysekejte vzorek z celé tloušťky podlahy. Odebraný vzorek rozdrťte, zvažte, vložte do speciální nádoby společně s karbidem vápenatým. Chemickou reakcí vody, tedy vlhkosti, s karbidem vápenatým vzniká acetylen, který je ukazatelem množství vlhkosti ve vzorku. Množství acetylenu měří tlakoměr, který našroubujete k nádobě.

Výsledná hodnota CM vlhkosti je přesná na desetiny procenta.

Jak vidíte, k měření vlhkosti podkladu existuje více metod. Například v USA podlaháři provádí ještě kalcium chloridovou metodu.

Požadavky na vlhkost podkladu stanovuje česká státní norma ČSN 74 4505

V normě ČSN 74 4505 jsou předepsané maximální povolené hodnoty vlhkosti podle typu podkladu, ale i pro každý typ podlahové krytiny. Norma rovněž specifikuje metody zjišťování vlhkosti podkladu.

Zeptejte se svého dodavatele podlahové krytiny. Měl by znát povolené hodnoty vlhkosti podkladu, na který budete podlahu instalovat.

Čtěte také:

Objevte další rady na blogu o pokládce a údržbě podlah.

Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky