Jak pečovat o vinylovou podlahu, aby vám vydržela co nejdéle

Jak udržovat vinyl na podlaze.

Jak se starat o vinylovou podlahu, aby vydržela co nejdéle v pěkném stavu? Jak často zametat, vysávat, vytírat a které čisticí prostředky použít? Podlaha z vinylu není náročná na údržbu. Zjistěte, jak čistit podlahu z vinylu a kterým postupům se při běžné údržbě vyvarovat.

Co je vinyl a z čeho je vyrobený

Vinylová podlaha je vyrobená z polyvinylchloridu, neboli PVC. Bývá plovoucí, ale lze ji také nalepit. V dnešní době patří mezi nejoblíbenější, jelikož je odolná proti vlhkosti, snadno se udržuje a skvěle vypadá.

Existuje několik typů vinylových podlah, liší se složením jádra. Jádro vinylových desek může být celovinylové, korkové, vápencové, keramické, z dřevoplastu, tuhé LVT jádro nebo jádro z HDF desky.

Povrchovou vrstvu vinylových podlah tvoří ochranná vrstva čirého polyuretanového laku (PU), která chrání před pronikáním nečistot a vody.

Vinylová podlaha je příjemná i pro děti.
Vinylová podlaha je příjemná i pro děti.

Jak udržovat vinylovou podlahu

Vinylové podlahy není třeba složitě udržovat. Důležité je čistit je pravidelně. Pravidelný úklid zabrání rovněž ztrátě lesku podlahy.

Podlahy z vinylu můžete čistit zasucha i zamokra. Podlahu stačí 1× týdně vysát vysavačem, klasickým či robotickým. 

Vysávání vinylové podlahy.
Vysávání vinylové podlahy.

Na podlaze v kuchyni a předsíni budete mít zřejmě drobečků více, zvlášť pokud máte malé děti. Podlahu zameťte jemným smetákem tak často, jak potřebujete. Anebo si můžete vytvořit návyk, že podlahu zametete každý večer po vložení nádobí do myčky. Pokud vysypete na zem mouku nebo cukr, zameťte je co nejdříve malým smetáčkem.

1× za 14 dní podlahu z vinylu setřete mopem. Použijte čistou teplou vodu, nikoliv horkou. Vyvarujte se použití odmašťovacích přípravků, jako je třeba jar na nádobí.

Mop pořádně vyždímejte a podlahu setřete pouze navlhčeným a pořádně vyždímaným mopem. Neměla by z něj kapat voda. Plovoucí vinylová podlaha se skládá z podlahových dílců. Voda z příliš mokrého mopu se může dostat do spojů mezi jednotlivé dílce a ty se mohou začít časem zvedat, bobtnat. U lepeného vinylu hrozí zničení lepicí vazby. Proto je důležité při stírání podlahy nepoužívat moc vody.

Může se hodit: Čištění podlahy a desatero mopa Hopa – jak často vytírat?

I když je vinylová podlaha odolná vůči menší vlhkosti, při rozlití vody nebo čaje tekutinu co nejdříve setřete. 

Čím ošetřovat vinyl

Pro běžný úklid vyzkoušejte přidat do vody pár kapek jablečného octa.

Stírání vinylové podlahy mopem.
Stírání vinylové podlahy mopem.

Při větším znečištění a mastnotě vytřete podlahu teplou vodou smíchanou se speciálním prostředkem na PVC a vinylové podlahy. Doporučujeme například Dr. Schutz CC-PU čistič, který namícháte s vodou v poměru 1:200. Tento přípravek můžete použít i po montáži nové vinylové podlahy, ale méně naředěný. U každého přípravku se řiďte návodem na obalu.

Pamatujte, že před použitím čisticích a lešticích přípravků je potřeba podlahu zamést nebo vysát, jinak ochranný film pokryje i nečistoty.

Vyzkoušejte také: Čím odmastit podlahy v kuchyni i koupelně? 1000 let starým čističem

Máte starší vinylovou podlahu a přejete si ji oživit? Aplikujte ošetřovací a oživovací prostředek CC-Lesk-3000PU nebo CC-Mat-3000PU od Dr. Schutze.

Někteří výrobci podlah nabízí i prostředky na úklid podlahy, se nimiž mají dobrou zkušenost. Ptejte se u svého podlaháře.

Potřebujete opravit, zrenovovat nebo vyčistit vinylovou podlahu? Kontaktujte nás.

Chraňte podlahu z vinylu před poškrábáním

Proč se musí vinylová podlaha udržovat a co hrozí? Zanesená špína jde později hůře vyčistit. Drť z kamínků a písek zase narušuje povrchovou úpravu podlahy a vytváří malé škrábance, které se chůzí po podlaze dále prohlubují.

Máte-li vinyl v předsíni, pořiďte si velkou rohožku a vyvarujte se chození po podlaze v botech. Pod konferenční stůl položte kusový koberec. Rohožky a koberce pomáhají chránit vinyl před špínou a poškrábáním. 

Pokud vám doma běhá domácí mazlíček, zvolte vinylovou podlahu se strukturovaným povrchem. Vinyl je odolný, neklouzavý a ve strukturovaném povrchu nebudou jemné škrábance tolik vidět.

Stůl a židle opatřete filcovými podložkami, aby se podlaha nepoškrábala.

Přejeme pohodové čištění a ať vám vinylová podlaha slouží co nejdéle.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na blogu o renovacích a údržbě podlahy.

Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky