Korek je přírodní materiál. Podlaha z korku je odolná, dobře tlumí hluk, je hezky hřejivá a vypadá skvěle. Jak o korkovou podlahu pečovat, aby vydržela co nejdéle? Které čisticí přípravky používat a jaké raději ne?
Korek a voda
Korek je přírodní materiál. Po staletí jej využívají výrobci korkových zátek nebo korkových plováků pro rybaření. Korkový materiál je přirozeně hydrofobní, což znamená, že má tendenci odpuzovat vodu, ale přesto může absorbovat vlhkost.
Pro vyšší odolnosti a proto, aby se zabránilo pronikání vody do podkladu, podlaháři korkovou podlahu po přilepení povrchově upravují lakem nebo voskem. Zámková korková podlaha bývá ošetřená už z výroby. Někteří výrobci podlah dokonce opatřují korek povrchovou vrstvou z odolné vinylové fólie, například korkové plovoucí podlahy Wicanders. Do kuchyně raději zvolte lepenou korkovou podlahu.
Může se hodit: Čím ošetřit korkovou podlahu – je lepší olej nebo lak?
Tipy pro dlouhou životnost korkové podlahy
- Korkovou podlahu ochráníte kusovými koberci. Korek však není odolný proti UV záření a tak bude mít časem podlaha mimo kusový koberec světlejší odstín. Tomu lze zabránit použitím polyuretanového UV laku. Během letních hodně slunných dní pomůže zatažení závěsů, rolet.
- Nábytek opatřete lepicími plstěnými podložkami. Zabráníte odření a promáčknutí podlahy. Pod kolečkové křeslo umístěte speciální podložku pod kancelářskou židli. Korek je flexibilní. Pokud vznikly pod těžkým jídelním stolem otlaky, stůl přesuňte o kousek vedle. Korek by se měl vrátit do původního stavu.
- V předsíni používejte rohožky. Kamínky a písek, které ulpí na podlaze, ihned zameťte. Abrazivní nečistoty mohou korek poškrábat. Pořizujte raději prodyšné rohože, pod pryžovými rohožemi zůstává vlhkost.
- Rozlité tekutiny ihned setřete, aby se nedostaly mezi jednotlivé dílce plovoucí podlahy z korku.
- Pokud je to možné, zvířecím mazlíčkům pravidelně zastřihávejte drápky.
- V místnosti s korkovou podlahou udržujte relativní vlhkost vzduchu 30 až 60 %, měřeno při pokojové teplotě asi 20 °C. Suchá vzduch bývá problém v místnosti s krbovými kamny. Vlhkost zvýšíte pomocí zvlhčovače vzduchu, pomůže také v pokoji sušit prádlo, vodou v rozprašovači navlhčit záclony nebo do pokoje umístit více zelených pokojových rostlin.
Jak čistit korkovou podlahu
Udržovat korkovou podlahu čistou je jednoduché. K čištění budete potřebovat smeták, klasický nebo robotický vysavač a plochý mop s utěrkou z mikrovlákna. Vhodné jsou i speciální sprejové mopy, u kterých vodu s čisticím prostředkem aplikujete pomocí rozprašovače v mopu přímo před mycí utěrku. Vyhněte se však použití parního mopu.
Každý den zameťte nečistoty a drobky. Jednou týdně podlahu vysajte a podle potřeby setřete mopem. Mop důkladně vyždímejte, aby byla utěrka jen mírně vlhká.
Čtěte také: Co dělají podlaháři: Čištění a renovace korkové podlahy
Které čisticí prostředky použít na korkovou podlahu
K čištění korkové podlahy použijte speciální prostředek na korkové podlahy, který zředíte vodou podle návodu. Korek má podobné vlastnosti jako dřevo. Příležitostně můžete použít čisticí prostředky na dřevěné podlahy a parkety. Je však lepší, když je prostředek vhodný zároveň i na korek. Například jako Bona čistič na dřevěné a korkové podlahy. Korek můžete čistit i vodou s trochou octa.
Vyvarujte se použití abrazivních čisticích prostředků, brusných past, přípravků na bázi čpavku a chemických čisticích prostředků.
Ať vám korková podlaha dlouho slouží!
Čtěte také:
- Mopy na podlahu: Hadr a smeták, samoždímací, parní či robota?
- Dekory podlahy 1: V čem je lepší měkká dřevěná podlaha, borovice, smrk
- Francouzský styl bydlení – světlo, pohodlí a vintage kousky s duší
Objevte další tipy o údržbě podlahy na podlahovém blogu.