Škrábance na plovoucí podlaze! Jak je opravit?

Škrábance na plovoucí podlaze! Jak je opravit?

Občas se stane, že dojde k poškození plovoucí podlahy. Spadnou na zem nůžky, hrnec nebo ji třeba poničí děti. Jak ji opravit? Záleží, o jaký problém i typ podlahové krytiny se přesně jedná. Podívejte se na základní přehled oprav.

Co je plovoucí podlaha?

Plovoucí podlaha je podlaha, která není nalepená na podklad. Na podklad je položená, není napevno spojená ani se stěnami místnosti, jakoby v ní „plave“. Skládá se z jednotlivých dílců, dnes většinou s takzvanými zámky, které se do sebe zacvaknou nebo slepí. Plovoucí podlaha může být laminátová, dřevěná, vinylová, bambusová i korková.

Laminátová plovoucí podlaha.
Laminátová plovoucí podlaha.

Podle materiálu se liší způsoby opravy jednotlivých typů podlah.

Jak opravit plovoucí podlahu

Dřevěná podlaha – jak ji opravit? Tužkou či voskem

Vícevrstvá dřevěná plovoucí podlaha může časem ztratit lesk, barvu a opotřebovat se. O podlahu ze dřeva je důležité se pravidelně starat. Dřevo je sice tvrdé, ale náchylnější k poškození při spadnutí předmětů. Výhoda dřevěné podlahy je, že ji můžete zrenovovat a vydrží vám pak ještě spoustu dalších let.

Jak opravit poškrábanou dřevěnou podlahu? Na mělké rýhy vyzkoušejte retušovací tužku na dřevo. Na trhu také seženete speciální sady na opravu dřevěné podlahy. Stačí si vybrat požadovaný odstín dřeva.

Na opravu hlubších škrábanců použijte tvrdý vosk na dřevo, který zmiňujeme dále v článku. Je rovněž možné obrousit vrchní lak, rýhy ve dřevě zatmelit a nakonec přelakovat. 

Oprava plovoucí podlahy voskem.
Oprava plovoucí podlahy voskem.

Pokud jsou části vaší masivní dřevěné podlahy nebo parkety poškozené na více místech, lak vybledlý a podlaha už nevypadá hezky, zřejmě budete muset přistoupit k celkové renovaci. Při renovaci podlaháři povrch podlahy přebrousí na holé dřevo, zatmelí, nalakují nebo naolejují. 

Čtěte také: Jak pečovat o dřevěnou podlahu

Vinylová podlaha – opravíte ji speciální sadou

Vinylové podlahy patří k nejodolnějším. Dobře odolávají vlhkosti i škrábancům. Přesto se může stát, že v místě, kde posouváte židle, dojde k malým škrábancům. Je-li poškozená pouze vrchní polyuretanová vrstva, pořiďte si sadu na opravu vinylové podlahy, například CC-Scrath Fix PU-Repair set od německé značky Dr. Schutz. 

Jak s opravnou sadou pracovat? Vrchní lak a jemné rýhy přebruste velmi jemným brusným papírem. Broušením se jemné rýhy vyrovnají. Na hlubší škrábance použijte opravný fix. Nakonec povrch zafixujte lakem ve spreji.

Zhlédněte produktové video:

V případě, že je rýha ve vinylové podlaze hluboká nebo je v dílci dokonce díra, musíte poškozený dílec vyměnit za nový nebo pozvat podlaháře. 

Může se hodit:

Laminátová podlaha se dá opravit voskem a tmelem

Máte doma laminátové podlahy? Možná se vám někdy stane, že na laminátovou podlahu něco těžkého spadne. I pro tento typ podlahy seženete různé opravné pasty a tmely. Vyzkoušejte například opravnou pastu od značky Egger. Pastu namícháte do požadovaného odstínu a postižené místo zatmelíte. 

Na rýhy, škrábance a promáčkliny použijte tvrdý barevný vosk, který do poškozeného místa zapracujete tavnou pájkou. 

Tvrdý vosk se hodí na dřevo, vinyl i lamino

Na opravu škrábanců, vrypů a děr je oblíbený tvrdý barevný vosk. Je vhodný na opravu lakovaných dřevěných, laminátových a vinylových podlah. Rovněž jej využijete na opravu nábytku, dveří a dřevem obložených schodů

Jak se s voskem pracuje? Nejprve rýhu očistíte. Z barevné palety voskových tyčinek vyberete nejpodobnější odstín k vaší podlaze. Vosk nanesete pomocí tavné pájky a necháte zaschnout. Potom poškozené místo zahladíte plastovou špachtlí a nakonec přelakujete, stejně jako ve videu níže. Ale existují i jiní výrobci:

Korková podlaha – opravíte ji znovunalakováním

Nové korkové podlahy je potřeba nalakovat, bude odolnější a prodloužíte její životnost. Korkové plovoucí podlahy bývají také ošetřené olejem, ale údržba je složitější oproti podlaze lakované. Některé korkové plovoucí podlahy jsou dokonce opatřené povrchovou vrstvou odolné vinylové fólie.

Pokud uděláte v lakované korkové podlaze rýhu nebo škrábanec, lak v místě poškození obruste a místo znovu nalakujte. U korkové podlahy se však může stát, že poškozené místo bude už napořád viditelné. 

Jestliže po delší době používání podlahy vyměníte jeden dílec za nový, bude to zřejmě poznat. Působením slunečního záření totiž korková podlaha časem bledne. Záleží na její odolnosti a kvalitě povrchové vrstvy. 

Korková podlaha.
Korková podlaha.

Je-li v některých místech podlaha flekatá, ošoupaná, prošlapaná, budete muset přistoupit k renovaci. Při renovaci podlaháři renovují lak, nikoliv samotný korek. Proto je lepší s renovací začít co nejdříve, než dojde k poškození a ušpinění korkové vrstvy. Při renovaci zkušení podlaháři podlahu plošně obrousí a nalakují. 

Čtěte také: Korková podlaha – výhody a nevýhody

Plánujete opravu podlahy? S renovací podlahy vám pomůžeme. Profesionálně opravíme, zrenovujeme a vyčistíme vinylovou, dřevěnou, korkovou i  jinou podlahu. Kontaktujte nás.

Objevte další zajímavosti na blogu o opravách a údržbě podlah.

Picture of Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky