Máte v domě starou dřevěnou podlahu? Jistě má dnes velkou hodnotu. Podívejte se, jak z podlahy ze dřeva odstranit nečistoty a ošetřit ji leštěnkou, aby zase vypadala jako nová.
Podlahu ze dřeva důkladně vyčistěte
Budete-li pravidelně podlahu uklízet, zabráníte usazování nečistot a prachu, kvůli kterým může podlaha ze dřeva ztratit lesk nebo se obrušovat. Postupem času také mohou na podlaze ulpívat zbytky čisticích prostředků pro domácnost, jako například leštěnka na nábytek, čistič skla, ale i přípravky pro vyživení domácích rostlin.
Aby vaše dřevěná podlaha vypadala zase pěkně, někdy ji stačí pečlivě vyčistit.
Jak vyčistit dřevěnou podlahu
1) Před důkladným čištěním podlahy místnost vystěhujte. Nábytek netahejte po podlaze, ale vezměte si na pomoc pomocníka a nábytek před stěhováním nadzvedněte.
2) Dřevěnou podlahu v celé místnosti vysajte vysavačem a setřete vlhkým, nikoliv mokrým, mopem s teplou vodou, do které přimícháte čistič na dřevěné podlahy.
Pozor, povrch dřeva bývá nejčastěji upravený lakem, olejem nebo voskem. Ke každé povrchové úpravě je nutné přistupovat jinak. Ujistěte se, že je čistič určený pro váš typ dřevěné podlahy. Čisticí přípravky na olejované a voskované povrchy obsahují přírodní oleje a vosky, které nejsou vhodné na lakovaný povrch.
Vyzkoušejte čisticí prostředek na dřevěné podlahy od značky Bona, Osmo, HG, Dr. Schütz, Sidolux. Na trhu zřejmě najdete i jiné výrobce. Řiďte se návodem na obalu výrobku. Některé hloubkové čističe mohou odstranit vrstvu leštěnky.
3) Přípravek nechte působit, poté jej setřete a nakonec podlahu ještě jednou vytřete čistou vodou.
Vyhněte se použití parního čističe, pára by mohla dřevo kvůli nadměrné vlhkosti poškodit.
Může se hodit: Jak naolejovat dřevěnou podlahu
Dřevěnou podlahu ošetřete leštěnkou
Je vaše starší dřevěná podlaha či parkety mdlé a bez lesku? Lakovanou dřevěnou podlahu 3–4× ročně ošetřete leštěnkou. Četnost ošetření závisí na tom, jak moc podlahu zatěžujete. Pomocí leštěnky obnovíte vzhled podlahy, lesk, vyplníte drobné škrábance a prodloužíte její životnost. Otestujte leštěnku třeba od značky Dr. Schütz nebo Bona.
Leštěnky nejsou vhodné na podlahy bez povrchové úpravy, na dřevěné olejované nebo voskované podlahy. Na tento typ podlahy použijte speciální oživovač.
Jak vyleštit lakovanou dřevěnou podlahu?
1) Před aplikací leštěnky podlahu pečlivě vysajte vysavačem a setřete přípravkem na dřevěné podlahy podle postupu výše. Povrch musí být čistý, suchý a bez mastnoty.
2) Leštěnku naneste na podlahu utěrkou z mikrovlákna ve směru struktury dřeva a zapracujte, vyhlaďte. Řidší leštěnky můžete nalít do rozprašovače. Řiďte se návodem k použití.
3) Leštěnku nechte zaschnout. Po podlaze nechoďte, ideálně po dobu 2 hodin. Plně ji můžete zatížit až po 12–24 hodinách. Záleží na výrobci leštěnky.
Na čištění a oživení podlahy si pozvěte profesionály
Nemáte čas nebo si s ošetřením podlahy nevíte rady? Pozvěte si profesionály, kteří to zvládnou za 1–2 dny. Podlaháři z MojeRenovace.cz vaši dřevěnou podlahu hloubkově vyčistí a při oživení nanesou novou vyživující a ochrannou vrstvu. Podlaha opět získá původní lesk a barvu. Na čištění a oživení používáme profesionální stroje Bona Power Scrubber.
Kolik to bude stát? Vyzkoušejte naši kalkulačku pro renovaci dřevěných podlah.
Je-li vaše stará dřevěná podlaha už ve stavu, kdy běžná údržba a leštěnka nepomáhá, bude třeba přistoupit k renovaci. To znamená, že musíte odstranit stávající povrchovou úpravu a nahradit ji novou. Podrobné renovaci dřevěných podlah se budeme věnovat v dalších článcích.
Čtěte také:
- Návod, čím vyplnit spáry v dřevěné podlaze
- Co dělají podlaháři: Drobné opravy poškozené podlahy
- Dřevěná podlaha: Podlahová prkna – jak je instalovat
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.