Tepelně izolační podložka pod podlahu: Jaké jsou typy?

Tepelná izolace podlahy

Jedním ze základních typů izolací pod podlahu je tepelná izolace. Tepelně izolační podložky podlaháři pokládají přímo pod plovoucí podlahu. Jaké má podložka pod podlahou výhody? Podívejte se, ze kterých materiálů bývají izolační podložky vyrobené, jakou mají podobu a jaké typy existují.

Proč umístit podložku pod plovoucí podlahu 

Tepelná izolace podlahy
Tepelná izolace podlahy.

Podložky jsou dobrou volbou do místností nad nevytápěným prostorem, sklepem či garáží. Hodí se i do bungalovu. Správně vybraná podložka sníží tepelné ztráty. 

Podložka pod podlahu má více funkcí:

  • Zabraňuje úniku tepla. Některé podložky zároveň tlumí kročejový hluk, přenos vibrací do podlahové konstrukce a chrání podlahu proti pronikání zbytkové vlhkosti.
  • Vyrovnává drobné nerovnosti podkladu, na kterém je podlaha položená a prodlužuje její životnost. To je důležité u plovoucí podlahy, aby postupem času nedošlo k poškození spojovacích zámků. 
  • Zvyšuje komfort při chůzi po podlaze.

Pamatujte, že podložky vyrovnají jen menší nerovnosti do 3 mm. Větší nerovnosti vyrovnejte samonivelační hmotou. Podložky jsou poměrně měkké, proto je umístěte na předem připravený rovný, čistý a suchý povrch. 

Může se hodit: Nivelační stěrka – Jak na vyrovnání podlahy?

Jakou může mít podložka pod podlahu podobu

Tepelně izolační podložka pod podlahu
Tepelně izolační podložka pod podlahu.

Podložky jsou vyrobené z mnoha materiálů a mají různé tloušťky, většinou od 1 do 5 mm. Oblíbené jsou syntetické podložky, nejčastěji z lehčeného polyetylenu nebo extrudovaného polystyrenu. Existují přírodní podložky, například z korku, ty se hodí do suchých prostor. Je důležité vybrat podložku určenou pro konkrétní typ podlahy – dřevěnou podlahu, laminátovou podlahu či podlahu z vinylu

Korková podložka pod podlahu
Korková podložka pod podlahu.

Podložky pod podlahu bývají v rolích, deskách nebo takzvané harmonice. Výhodou harmoniky je rychlá pokládka. Jednotlivé role nebo kusy spojte lepicí páskou na spojování podložek. Některé podložky už lepicí pásku obsahují.

Před koupí tepelně izolační podložky se ujistěte, zda ji můžete použít i na podlahové topení, pokud jej máte. Tento parametr však většina podložek splňuje.

Parozábrana pod plovoucí podlahy 

Parozábrana pod plovoucí podlahou
Parozábrana pod plovoucí podlahou.

Někteří výrobci podložek nabízí podložky včetně parozábrany. Parozábrana izoluje podlahu před zbytkovou vlhkostí z betonového nebo anhydritového podkladu. Pokud je podložka bez parozábrany, pořídíte ji i zvlášť. Je to kus speciálně upravené polyetylenové fólie v roli. Pokud pokládáte podlahu na OSB nebo DTD desky, parozábranu můžete vynechat.

Čtěte také: Dbejte na správnou vlhkost podkladu před pokládkou nové podlahy

Základní typy podložek pod podlahovou krytinu

  • Podložky pod dřevěné a laminátové podlahy.
  • Podložky pod vinylové podlahy.
  • Podložky pod koberce.

Podložka pod vinylovou podlahu

Tepelně izolační podložka pod plovoucí podlahu
Tepelně izolační podložka pod plovoucí podlahu.

Podložka pod plovoucí vinylovou podlahu by měla mít vysokou tuhost a výšku maximálně 2 mm. Podložky pod vinylovou podlahu dodávají například výrobci značek Arbiton, LVT Floor, Starlon, Quick-Step. Pod zámkovou vinylovou podlahu vyberte podložku určenou pod zámkový „click“ systém, protože disponuje protiskluzovou vrstvou, která zámky chrání.

Podložka pod dřevěnou a laminátovou podlahu

Mirelon
Mirelon.

Známou tepelnou a kročejovou izolací pod laminátovou nebo dřevěnou podlahu je Mirelon z pěnového polyetylenu, dále také Starlon z extrudovaného polystyrenu, extrudované PS desky Tubex, polypropylenová membrána Isola Platon nebo dřevovláknitá deska Adipan. Také výrobce Arbiton z řady Secura nabízí tepelně izolační podložky pod podlahu z laminátu a dřeva, včetně paroizolační vrstvy. 

Tepelně-izolační podložky mohou být součástí podlahové krytiny

Akustické a tepelně izolační podložky bývají součástí plovoucích podlah. Například podlahový dílec vícevrstvé vinylové podlahy Hydrocork má několik vrstev, kromě dvou pevných vrstev vinylu obsahuje také 3mm vrstvu korku. Zámkové vinylové podlahy Wicanders obsahují 2 útlumové korkové vložky a vinylové podlahy s vápencovým jádrem jsou opatřené podložkou z paměťové pěny nebo korku.

Čtěte také:

Objevte další tipy pro výběr a údržbu plovoucích podlah na blogu MojeRenovace.cz.

Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky
Čím vyplnit spáry v podlaze
Návod, čím vyplnit spáry v dřevěné podlaze

Dřevo je přírodní materiál. V závislosti na okolní teplotě a vzdušné vlhkosti dřevěná prkna pracují. U dřevěné masivní podlahy ve starém domě nebo chatě se může stát, že se časem mezi prkny objeví mezery, zvlášť pokud dřevo nebylo v době pokládky dobře vyschlé. U špatně realizovaných dřevěných podlah se mohou objevit i větší spáry. Co s tím? Zjistěte, jak opravit a zatmelit spáry v dřevěné podlaze.

Čtěte více »
Jak rozebrat plovoucí podlahu
5 kroků, jak rozebrat plovoucí podlahu

Plánujete výměnu plovoucí podlahy? Některé typy podlah můžete rozebrat a položit v jiné místnosti. Jak na to? Podívejte se na postup demontáže plovoucí podlahy, která není přilepená k podkladu. Stačí vám k tomu šikovné ruce a pár kusů běžného nářadí. 

Čtěte více »