Jak udržovat dřevěnou podlahu? Čištěním a olejováním

Jak udržovat dřevěnou podlahu

Dřevěná podlaha je krásná, ale stejně jako jiné druhy podlah je třeba o ni pravidelně pečovat. Jak postupovat při běžné údržbě podlahy ze dřeva? Podívejte se, jak masivní dřevěnou podlahu čistit i jakým způsobem naolejovat.

Čištění dřevěné podlahy
Čištění dřevěné podlahy.

Povrchová úprava dřevěné podlahy – lak nebo olej?

Povrch dřeva bývá nejčastěji upravený lakem nebo olejem, které podlahu chrání před poškozením a prodlouží její životnost. 

Lakované dřevěné podlahy

Lak vytváří na dřevěné podlaze tvrdý celistvý film. Může být matný, polomatný nebo lesklý. Lakovaná podlaha se dá dobře čistit, je odolná. Při omaku je dřevo hladké, bez struktury. Na čištění lakované dřevěné podlahy použijte čisticí přípravek na dřevěnou podlahu. 

Olejované dřevěné podlahy

Olejované podlahy mají přírodní matný vzhled s původní strukturou. Olej také podlahu chrání před vnikáním nečistot a vody. Póry dřeva jsou však otevřené a dřevo takzvaně dýchá. Struktura dřeva je na omak cítit. Olejovaný dřevěný povrch čistěte roztokem vody a speciálního mýdla na dřevěnou podlahu. 

Je důležité přípravky na údržbu podlahy nezaměňovat, každý má jiné složení a působí jinak.

Mezi další povrchovou úpravu podlah patří voskování. Voskované podlahy jsou však náchylné na poškození a větší množství vody.

Čtěte také: Jak opravit škrábance na dřevěné podlaze

Jak často čistit dřevěnou podlahu

Vysávání podlahy
Vysávání podlahy.

Obecně platí, že podlahu v kuchyni a na chodbě je třeba zamést nebo vysát jednou za 3 dny a 1× týdně vytřít. V ostatních místnostech, které nejsou tak frekventované, stačí vyluxovat 1× týdně a vytřít 1–2× týdně. 

Pravidelným zametáním nebo vysáváním odstraníte nečistoty, drobečky a písek, které poškozují povrch ochranné vrstvy dřevěné podlahy.

Čištění masivní podlahy ze dřeva

Speciální mop na dřevěnou podlahu
Speciální mop na dřevěnou podlahu.

Pořiďte si čisticí prostředek určený na dřevo. Máte-li olejovanou nebo voskovanou podlahu, zvolte speciální mýdlo na dřevěné podlahy. Vyhněte se použití jaru na nádobí, příliš vysušuje a na dřevo je nevhodný.

1) Začněte tím, že podlahu vysajete.

2) V kbelíku smíchejte čisticí prostředek s teplou vodou ve správném poměru podle návodu.

3) Hadr z mikrovlákna nebo mop namočte a pečlivě vyždímejte. Dřevěné podlahy a dřevěné schody stírejte pouze lehce navlhčeným, vyždímaným mopem. Příliš mnoho vody může způsobit nabobtnání dřevěných dílců.

4) Dřevěnou plovoucí podlahu setřete. Pokud je podlaha příliš špinavá, připravte si druhý kbelík na vymáchání hadru.

5) Nechte uschnout.

Čtěte také: Čím odmastit podlahy v kuchyni i koupelně

Existují také speciální mopy na dřevo, například od značky Bona. Jejich výhoda je v tom, že nepotřebujete kbelík s vodou a mop. Po použití mopu na dřevo je podlaha hned suchá, čistá a ošetřená. Vodu s čisticím prostředkem aplikujete pomocí rozprašovače v mopu přímo před mycí utěrku.

Jak naolejovat dřevěnou podlahu

Aplikace leštěnky
Aplikace leštěnky.

Olejování provádějte v domácnosti alespoň jednou do roka. Masivní podlahu můžete naolejovat sami nebo si pozvěte odborníky podlaháře, kteří provedou údržbu olejem pomocí leštícího stroje. A předtím ji ještě pořádně vyčistí. K údržbě budete potřebovat olej na dřevěnou podlahu, poraďte se s dodavatelem vaší podlahy.

1) Dřevěnou podlahu umyjte a nechce uschnout. Před ošetřením oleje musí být podlaha zcela suchá.

2) Zamíchejte obsah plechovky. Olej naneste na čistou utěrku z mikrovlákna, která je součástí mopu nebo na mohérový váleček s krátkým vlasem.

3) Olej rozetřete rovnoměrně po podlaze – nejprve ve směru jednotlivých dílců a potom i napříč.

Po nanesení první vrstvy počkejte 15 až 20 minut, až dřevo nasákne olej. Pokud se někde objeví suchá místa, aplikaci opakujte.

4) Olej nechte zaschnout podle návodu, může to být i 16 hodin.

5) Utěrku a váleček špinavý od oleje vyhoďte.

Čtěte také: Julie olejuje dřevěné podlahy. A jak se o ně staráte vy?

Renovace podlahy – jak probíhá?

Renovace dřevěné podlahy
Renovace dřevěné podlahy.

Při renovaci dřevěné podlahy odborní pracovníci opraví škrábance a další poškození. Dřevo přebrousí a směsí tmelu s přídavkem dřevěného prachu zatmelí. Na závěr provedou povrchovou úpravu podlahy olejem nebo lakem.

Ve společnosti MojeRenovace je samozřejmostí, že si po sobě uklidíme nepořádek. Jestliže si vaše dřevěná podlaha zaslouží renovaci, obraťte se na nás

Objevte další tipy pro renovaci dřevěné podlahy na blogu MojeRenovace.cz.

Picture of Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky