Kročejová izolace a další možnosti, jak izolovat podlahu

Kročejová izolace podlahy

Bydlíte v paneláku? Nejen tam je při pokládce nové podlahy potřeba myslet na správné odhlučnění. Každý typ podlahy má jiné akustické vlastnosti. Kročejový hluk vzniká více na podlaze z tvrdého dřeva, laminátu nebo na keramické dlažbě. Podívejte se na možnosti zvukové izolace podlahy. 

Dva typy hluku na podlaze

Hluk přenášený vzduchem

Hluk přenášený vzduchem vzniká prostřednictvím vln, které se šíří vzduchem. Když tyto vlny narážejí na různé povrchy v místnosti – podlahu, nábytek, stěnu, vytvářejí hlukové vibrace, které se přenášejí mezi konstrukcemi budovy a volným prostorem dál. Příkladem hluku přenášeného vzduchem je mluvení, zvuk hudby nebo hluk z televize.

Hluk od sousedů
Hluk od sousedů.

Kročejový hluk

Kročejový hluk je takový, který vzniká při chůzi po tvrdé podlaze nebo při posouvání židlí po podlaze. Vaše kroky či pohybující se nábytek v kontaktu s podlahou vytvářejí zvukové vlny, vibrace, které se šíří podlahovými deskami a stropní konstrukcí. 

Jak izolovat podlahu proti hluku

Akustická izolace podlahy

Existuje několik možností, jak zvukově utěsnit místnost. Kročejovou izolaci je dobré řešit už při stavbě domu nebo rekonstrukci bytu. Snížit hlučnost i únik tepla v místnostech pomáhá kamenná vlna Rockwool, izolační vata Isover, podlahový polystyren nebo kročejová izolace Insulit.

Tyto typy izolace však tvoří jednu ze základních vrstev podlahové konstrukce. Stavebníci či podlaháři ji umisťují pod cementový, anhydritový potěr nebo OSB desky. V tomto článku se budeme věnovat spíš kročejové izolaci, kterou pokládají podlaháři přímo před pokládkou plovoucí podlahy. Kročejová izolace snižuje přenos zvuku v místnosti, ale i mezi místnostmi, třeba od sousedů.

Podložka pod plovoucí podlahu

Tepelná a kročejová izolace
Tepelná a kročejová izolace.

Útlumu kročejového hluku zabráníte vhodnou izolační podložkou. Izolační podložku jednoduše položíte před pokládkou plovoucí podlahy. Podložky bývají v rolích nebo deskách, mívají tloušťku od 1 do 10 mm a vyrovnají i menší nerovnosti. Tvoří takový „polštář“, který sníží kročejový hluk. Většina podložek izoluje rovněž proti vlhkosti a úniku tepla. Podložka pod podlahu bývá poměrně měkká, proto ji umístěte na předem připravený rovný povrch.

Je důležité vybrat podložku určenou pro konkrétní typ podlahy – dřevěnou podlahu, laminátovou podlahu či vinylovou podlahu. Výrobci podlahových podložek většinou uvádí účinek zvukové izolace v dB.

Izolační podložka ze syntetického materiálu

Izolační podložka pod podlahu
Izolační podložka pod podlahu.

Známými zvukově a tepelně izolačními podložkami jsou například:

  • Mirelon nebo Tubex z pěnového polyetylenu, 
  • Starlon z extrudovaného polystyrénu,
  • nopová membrána Platon Comfort,
  • dřevovláknitá deska Adipan,
  • skládací desky od značky Selit,
  • podložky ve skládací „harmonice“ od výrobce Arbiton.

Korková podložka pod podlahu

Korková podložka pod podlahu
Korková podložka pod podlahu.

Korková podložka slouží jako zvuková a tepelná izolace. Korkové podložky jsou vyrobené z přírodního materiálu – korku. Mají antistatické, antialergenní, antibakteriální vlastnosti. Korková podložka je vhodná pod všechny podlahové krytiny, ale pouze do suchých prostor, nikoliv třeba do koupelny. 

Akustické panely

Pro tlumení kročejového hluku i hluku v místnostech obecně existují speciální akustické lisované desky z polyuretanové drti. Slouží k odhlučnění podlah, ale i stěn, stropů a dveří. Hodí se například k odhlučnění stěny mezi koupelnou a ložnicí. Kromě panelákových bytů a činžovních domů je využívají majitelé nahrávacích studií nebo kanceláří blízko hlučných výrobních prostor. 

Další možnosti, jak tlumit kročejový hluk

Plovoucí podlaha se zvukovou izolací

Na trhu najdete plovoucí podlahy, u kterých tvoří kročejová izolace jednu z vrstev. Jednou z nich je například:

Plovoucí podlaha se zvukovou izolací
Vinylová podlaha se zvukovou izolací.

Koberec místo izolace proti hluku

Na závěr je třeba zmínit, že také koberec přirozeně snižuje kročejový hluk. Položením koberce nebo měkkého běhounu pokoj zútulníte a na plovoucí podlaze se zvukové vlny už nebudou tolik šířit. Navíc, chůze po koberci je příjemná. Podívejte se na základní typy koberců.

Čtěte také:

Objevte další rady na blogu o pokládce a údržbě podlah.

Picture of Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky