Oprava plovoucí podlahy: 5 možností, jak na to

Jak opravit plovoucí podlahu

Je vaše podlaha poškrábaná, odštípnutá nebo dokonce vyboulená či zvlněná? Povrchové poškození, například škrábance, zvládnete opravit i svépomocí. Pak jsou ale poškození, která už opravit nelze a musíte vyměnit celý dílec. Podívejte se, jaké způsoby poškození existují a zjistěte, jak opravit plovoucí podlahu.

1) Poškrábaná plovoucí podlaha

Poškrábaná plovoucí podlaha
Poškrábaná plovoucí podlaha.

Škrábance na plovoucí podlaze jsou nejčastějším typem poškození podlah. Podlahu mohou poničit nohy nábytku při posouvání, kamínky nanesené na botách i děti při hraní s kostkami, autíčky a během jízdy na odrážedle. Stejně tak mohou podlahu poškrábat zvířecí mazlíčci. Pokud to jde pravidelně jim zastřihávejte drápky.

Aby nedocházelo k poškrábání podlah, doporučujeme nohy nábytku opatřit plstěnými podložkami. V předsíni používejte rohožky.

Drobné škrábance na plovoucí podlaze opravíte svépomocí. Postup opravy se liší podle typu krytiny a zda je podlaha opatřená vrstvou laku. U lakované dřevěné podlahy a vinylové podlahy s ochrannou vrstvou polyuretanového laku, vrstvu laku v místě poškození obruste, rýhu v podlaze zacelte pomocí tmelu nebo barevných vosků a přelakujte. Pokud škrábanec není příliš hluboko, stačí obrousit jen vrchní lak. 

Opravná sada na podlahu
Opravná sada na podlahu.

Na trhu seženete opravné sady, které obsahují vše, co k opravě podlahy potřebujete. Na laminátové podlahy použijte opravné retušovací tužky nebo vosk. Podívejte se podrobněji, jak opravit poškrábanou plovoucí podlahu.

Čtěte také: Oprava vinylové podlahy. Jak na škrábance i rýhy?

2) Prasklá nebo odštípnutá podlaha

Odštípnutá plovoucí podlaha
Odštípnutá plovoucí podlaha.

Někdy se může stát, že vám na podlahu spadne ostrý předmět, nůžky, nůž, šroubovák nebo něco těžkého a podlaha se odštípne. Praskliny zase mohou nastat v důsledku nadměrného tlaku na určité místo, například během stěhování těžkého nábytku a spotřebičů.

V plovoucí podlaze je díra
V plovoucí podlaze je díra.

Jak opravit díru v plovoucí podlaze? Pokud vám podlahový dílec praskne, odštípne se nebo je v něm dokonce díra, bude zřejmě nutné poničenou část podlahy vyměnit za novou. Menší otvor můžete zkusit opravit pomocí opravné sady. Postup na výměnu lamely plovoucí podlahy zmiňujeme na konci článku. Pro tento případ je dobré mít uložených pár dílců stejné podlahy navíc.

3) Otlačená plovoucí podlaha

Podlaha otlačená od kolečkové židle
Podlaha otlačená od kolečkové židle.

Otlaky vznikají dlouhodobým působením různých kusů nábytku v jednom místě. Třeba pod těžkou knihovnou, skříní nebo v místě posouvání kancelářské židle na kolečkách mohou být po letech v podlaze důlky. Jako prevenci mechanického poškození doporučujeme opatřit nohy nábytku filcovými samolepicími podložkami. Pod kolečkovou židli si pořiďte podložku pod židli. Případně tvrdá plastová kolečka nahraďte měkčími pogumovanými.

Otlaky na plovoucí podlaze bohužel neopravíte. Podlahový dílec bude třeba vyměnit.

4) Vyboulená plovoucí podlaha

V důsledku kolísání teploty, nadměrné vlhkosti nebo špatné instalace se mohou podlahové dílce vyboulit. Nabobtnání podlahy způsobené vlhkostí nejčastěji hrozí u dřevěných a laminátových podlah v koupelně a kuchyni, kde bývá zvýšená vlhkost. V případě vyboulení podlahy je nutné jednotlivé dílce vyměnit.

5) Zvlněná plovoucí podlaha

Zdá se vám při chůzi po plovoucí podlaze, že se houpe a v místě došlapu působí měkce? Problém s houpáním podlahy většinou nastává v případě, že je dilatační spára příliš malá nebo žádná, podklad před pokládkou nebyl úplně rovný, podlaha je položená na nesprávné podložce nebo navlhlá. Zjistěte 5 tipů, jak vyřešit houpání plovoucí podlahy.

Určit příčinu zvlněné plovoucí podlahy je složitější, proto je vhodné si pozvat podlaháře. Plovoucí podlahu bude potřeba demontovat a podívat se, v jakém stavu je její podklad. 

Výměna lamely plovoucí podlahy

Je-li poškození větší, je třeba podlahové dílce vyměnit. Pokud je zničený dílec se zámkovým spojem v okrajích místnosti, vyplatí se vám podlahu rozebrat, lamelu vyměnit a podlahu znovu složit. Proto je dobré si při pořizování nové plovoucí podlahy schovat několik dílců pro případné opravy. Podívejte se na návod, jak rozebrat plovoucí podlahu

Pokládka plovoucí podlahy
Pokládka plovoucí podlahy.

Jestliže je vadný dílec uprostřed místnosti a rozebrání podlahy by bylo příliš složité, můžete dílec vyříznout a vložit nový. K tomu budete potřebovat ruční kotoučovou pilu, disperzní bílé lepidlo a další nářadí pro pokládku plovoucí podlahy. 

U rozsáhlejšího poškození raději požádejte o pomoc zkušeného podlaháře. Odborník vám podle rozsahu poničení navrhne vhodný způsob opravy a podlahu profesionálně opraví nebo vymění. 

V rámci služeb MojeRenovace.cz se na opravy podlah specializujeme a drobná i větší poškození podlahy vám opravíme. Spočítejte si orientační kalkulaci opravy a renovace podlahy.

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.

Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky
Jak opravit plovoucí podlahu
Oprava plovoucí podlahy: 5 možností, jak na to

Je vaše podlaha poškrábaná, odštípnutá nebo dokonce vyboulená či zvlněná? Povrchové poškození, například škrábance, zvládnete opravit i svépomocí. Pak jsou ale poškození, která už opravit nelze a musíte vyměnit celý dílec. Podívejte se, jaké způsoby poškození existují a zjistěte, jak opravit plovoucí podlahu.

Čtěte více »