5 kroků, jak rozebrat plovoucí podlahu

Jak rozebrat plovoucí podlahu

Plánujete výměnu plovoucí podlahy? Některé typy podlah můžete rozebrat a položit v jiné místnosti. Jak na to? Podívejte se na postup demontáže plovoucí podlahy, která není přilepená k podkladu. Stačí vám k tomu šikovné ruce a pár kusů běžného nářadí. 

Plovoucí podlaha se skládá z jednotlivých dílců, které jsou do sebe zacvaknuté pomocí zámků. Není přilepená k podkladu, ale takzvaně „plave“. Může být ze dřeva, lamina, vinylu, korku i marmolea.

Někdy může být plovoucí podlaha už hodně poškozená nebo zastaralá. Pokud je však podlaha ještě v dobrém stavu, může vám ještě sloužit jinde. Avšak je možné, že zámky u použité podlahy už nebudou tak dobře držet jako u nové. 

Postup rozebrání se hodí znát i pro případ, když je zapotřebí vyměnit poškozený podlahový dílec.

Zámky u plovoucí podlahy
Zámky u plovoucí podlahy.

Čtěte také: 7 způsobů, jak řezat plovoucí podlahu

Co budete potřebovat k odstranění plovoucí podlahy:

  • pracovní rukavice,
  • malé páčidlo,
  • papírové kartony na položení demontovaných podlahových dílců.
Dílce plovoucí podlahy
Dílce plovoucí podlahy.

Postup, jak demontovat plovoucí podlahu

1) Pomocí páčidla opatrně odtrhněte lištu od zdi. Tak budete mít přístup k okrajům plovoucí podlahy. Dejte pozor, aby nedošlo k poškození lišty i zdi. Zeď případně opravíte akrylátovým tmelem nebo sádrou. Lišta už spravit nepůjde.

2) Podlahu musíte začít demontovat tam, kde podlaháři původní pokládku zakončili. Jak to poznáte? Po odstranění všech lišt najděte u zdi dílec, který má vidět drážku. 

Může se hodit: Jak opravit škrábance na plovoucí podlaze

3) Zasuňte páčidlo za první dílec v řadě a zatáhněte směrem nahoru. Jednotlivé dílce by měly vyskočit z drážky. Odstraňte celou první řadu dílců z podlahy. 

Dejte pozor, aby nedošlo k odštípnutí drážek (zámků). Pokud se zámky poškodí, nebudou už správně fungovat a po opětovném položení se může podlaha „rozjíždět“.

Dílce postupně skládejte na karton do vedlejší místnosti.

4) Stejným způsobem pokračujte další řadou. Páčidlo už potřebovat nebudete. Rukou dílec nadzvedněte a pohybem směrem ke stěně vysuňte z drážky.

Rozebírání podlahových dílců
Rozebírání podlahových dílců.

5) Postup opakujte, dokud neodstraníte celou plovoucí podlahu.

Ať vám plovoucí podlaha ještě dlouho slouží!

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na blogu o údržbě podlahy.

Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky
Jak udržovat laminátovou podlahu
5 tipů, jak udržovat laminátovou podlahu

Majitelé domů a bytů si často pořídí laminátovou podlahu pro její odolnost, nenáročnou údržbu, širokou nabídku dekorů a také příznivou cenu. Lamino má dobré antistatické vlastnosti. Jak pečovat o laminátovou podlahu a je to vůbec potřeba? Čím ji ošetřovat a jak čistit? A co při používání laminátové podlahy nedělat? Podívejte se na 5 tipů na údržbu.

Čtěte více »