3 metody, jak odstranit propisku z podlahy

Jak smazat propisku z podlahy

Děti rády malují. Bohužel nejen na papír, ale i na stěny, nábytek nebo na podlahu, a to klidně i propiskou, pokud nějakou najdou. Jak odstranit skvrny od propisky a inkoustu z PVC, dřevěné, vinylové a laminátové podlahy?

Někdy se stane, že malé děti počmárají podlahu propiskou. Anebo někomu z rodiny ukápne na podlahu inkoust z plnicího či bombičkového pera. 

Jak odstranit inkoust z podlahy?

Pokud je inkoustová skvrna čerstvá a mírně vlhká, okamžitě na ni položte kuchyňskou papírovou utěrku, aby inkoust nasála. Potom použijte další papírovou utěrku nebo čistý bavlněný hadřík a skvrnu otřete. Vyvarujte se tření a drhnutí, spíše na hadřík nebo papírovou utěrku několikrát přitlačte. 

Na staré, zaschlé čmárance od propisky nebo skvrny od inkoustu vyzkoušejte následující metody.

Jak z podlahy odstranit skvrny od propisky

1. metoda – technický líh

Většinu inkoustových skvrn odstraníte technickým lihem. Použijte vatový tampon, bílý, čistý bavlněný hadřík nebo papírovou kuchyňskou utěrku, na kterou nalijete trochu technického lihu a skvrnu od propisky vyčistíte. Poté místo otřete teplou vodou. V případě potřeby aplikujte znovu, případně nechte lihem napuštěný hadřík na skvrně 5–10 minut položený.

Pokud líh nemáte, na čáry od propisky funguje i lak na vlasy.

2. metoda – voda a jedlá soda

Na vyčištění šmouh od propisky nebo inkoustu z podlahy si připravte hustou pastu z jedlé sody a vody. Směs vetřete do místa pomocí prstů, zubního kartáčku nebo hadříku. Nechte pár minut působit a otřete.

3. metoda – odlakovač na nehty

Pokud žádná z předchozích metod nezabrala, vyzkoušejte smazat propisku odlakovačem na nehty. Vatovou tyčinku namočte v odlakovači a naneste na skvrny. Na závěr otřete teplou vodou. 

Pamatujte, že odličovač je rozpouštědlo na bázi acetonu a může poškodit povrchovou úpravu dřeva, laminátu, vinylu. Raději si to nejdříve na podlaze vyzkoušejte někde v rohu, na málo viditelném místě nebo na jiném podlahovém dílci, jak píšeme dál.

Čištění skvrny od propisky si nejprve vyzkoušejte

Metodu čištění si raději vyzkoušejte na nenápadném místě. Třeba vám zbyl po pokládce podlahy podlahový dílec nebo kus PVC, na kterem si čištění můžete otestovat. Ujistěte se, že přípravek nebo čisticí směs nemění povrch podlahy a jeho barvu.

Čtěte také:

Objevte další tipy na údržbu a renovaci podlah na blogu MojeRenovace.cz.

Picture of Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky