Čištění a údržba PVC podlahy. Jak správně postupovat?

Jak čistit PVC podlahu

PVC patří mezi nejoblíbenější podlahové krytiny díky své nízké ceně, nenáročné údržbě, odolnosti, snadné instalaci a širokému výběru dekorů. Jak o PVC podlahu správně pečovat, aby vypadala co nejdéle pěkně? Podívejte se na tipy v článku.

Co jsou PVC podlahy?

PVC podlahy můžete znát pod starým, nesprávným, ale zažitým pojmem „lino“. Avšak linoleum je jiná podlahová krytina. PVC je syntetická podlahová krytina vyrobená z polyvinylchloridu či dalších příměsí.

PVC
PVC.

Naopak linoleum se skládá z přírodních složek – lněného oleje, borovicové pryskyřice, dřevité nebo korkové moučky a vápence. Mezi nejznámější výrobce linolea patří značka podlah Marmoleum od výrobce Forbo Flooring Systems, zkráceně Forbo.

Marmoleum
Marmoleum.

PVC podlahy jsou odolné vůči skvrnám a příjemně měkké

PVC podlaha je odolná vůči skvrnám, rozlitým tekutinám, olejům i mastnostě. Čištění a údržba není náročná. Špínu a nečistoty stačí pravidelně zamést a vytřít mopem.

PVC je při došlapu příjemné měkké díky pěnové vrstvě. Existuje také PVC podlaha s textilní podložkou pro vyrovnání drobných nerovností podkladu. Pokud vám na zem spadne nějaký předmět, riziko rozbití je nižší než u tvrdých podlahových krytin, například u dřevěné podlahy nebo laminátu.

Čím čistit PVC podlahy

Vhodné čisticí prostředky na PVC:

  • Čisticí prostředek na elastické podlahy – vinyl, linoleum, PVC podlahy. Tento čisticí prostředek je na vodní bázi a má neutrální pH-faktor. To znamená, že při jeho používání nedochází k narušení povrchu krytiny, není agresivní. Některé čističe mívají protiskluzový efekt. Neutrální čisticí prostředky na PVC vyrábí například Dr. Schutz, SIDOLUX, Alex, HG, Bona. Jsou běžně k sehnání v drogerii, případně na internetu. 
  • Ocet ředěný vodou. Je ekologický, dezinfikuje a neutralizuje pachy.

Nevhodné čisticí prostředky na PVC:

  • Jar na nádobí, ten by podlahu příliš odmastil.
  • Aceton a jiná rozpouštědla, která by mohla narušit povrch podlahy nebo změnit její barvu.

Údržba PVC podlahy

Aby byla PVC podlaha stále jako nová a vydržela vám co nejdéle, je třeba ji pravidelně čistit a udržovat. 

1) Denně zameťte na podlahu spadlé drobečky smetákem, případně je vysajte vysavačem. Zabráníte tak usazování nečistot. Je to potřeba hlavně v kuchyni, jídelně.

Každodenní nečistoty zameťte smetáčkem
Každodenní nečistoty zameťte smetáčkem.

Čerstvé skvrny od rozlitých nápojů nebo jídla otřete co nejdříve vlhkým hadříkem. To platí zvlášť pro slazené nápoje, džusy, po kterých na podlaze zůstává lepkavá skvrna. Kapky od stolního oleje odstraníte vlhkým hadříkem s trochou prostředku na mytí nádobí nebo neutrálního čističe. Takto malé množství jaru podlaze neuškodí.

2) Jednou týdně celou PVC podlahu vysajte vysavačem.

3) Jednou týdně nebo jednou za 14 dní vytřete. Záleží na tom, jak moc je místnost frekventovaná. V kuchyni budete uklízet asi častěji než třeba v ložnici. 

Suché čištění PVC podlahy smetákem nebo vysavačem

Vysávání PVC podlahy
Vysávání PVC podlahy.

Nečistoty, jako je prach, písek, malé kamínky, které mohou způsobit škrábance, zameťte smetákem a vysajte klasickým nebo robotickým vysavačem. Prach je lepší vysát, protože nelétá kolem a neusazuje se jinde, narozdíl od zametání.

Mokré čištění PVC podlahy hadrem nebo mopem

Vytírání PVC podlahy mopem
Vytírání PVC podlahy mopem.

Před každým mokrým čištěním podlahu zameťte nebo vysajte.

Pro mokré čištění vaší PVC podlahy budete potřebovat hadr nebo běžný mop. Neutrální čisticí prostředek nařeďte teplou vodou podle návodu na obalu přípravku. Po vytření nechte podlahu přirozeně uschnout, bez vysoušení suchým hadrem. Některé přípravky totiž podlaze dodávají lesk a vytvářejí ochrannou vrstvu.

V místech, kde je větší vrstva nečistot, je nutné na mop trošku přitlačit a vytřít vícekrát. U strukturovaných podlahových krytin vytírejte ve směru lamel, aby se nečistoty ve struktuře řádně odstranily.

Na čištění PVC podlahy je rovněž možné použít parní mop, avšak jen na podlahy pokládané či lepené v rolích, bez spojů. Parní mop čistí povrch pomocí horké páry, ta by se mohla dostat mezi spoje a narušit lepidlo. O použití parního mopu se vždy ujistěte u svého prodejce či výrobce podlahové krytiny. 

Starší a zaschlé skvrny na PVC podlaze můžete čistit měkkým kartáčkem. 

Ať vám PVC podlaha dlouho slouží!

Čtěte také:

Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.

Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky
Čím vyplnit spáry v podlaze
Návod, čím vyplnit spáry v dřevěné podlaze

Dřevo je přírodní materiál. V závislosti na okolní teplotě a vzdušné vlhkosti dřevěná prkna pracují. U dřevěné masivní podlahy ve starém domě nebo chatě se může stát, že se časem mezi prkny objeví mezery, zvlášť pokud dřevo nebylo v době pokládky dobře vyschlé. U špatně realizovaných dřevěných podlah se mohou objevit i větší spáry. Co s tím? Zjistěte, jak opravit a zatmelit spáry v dřevěné podlaze.

Čtěte více »