Jaké druhy podlahové izolace existují a proč je potřeba?

Typy izolací pod podlahu

Izolací pod podlahu je celá řada. Jsou z různých materiálů, mohou být také už přímo součástí podlahové krytiny. Mezi základní se řadí tepelná či akustická izolace a také izolace proti vlhkosti. Představíme, které izolace si můžete pod podlahu pořídit.

1) Izolace podlahy proti vlhkosti

Asfaltové izolační pásy
Asfaltové izolační pásy.

Novostavbu i dům v rekonstrukci je potřeba odizolovat proti vlhku a vodě. Hydroizolace se umísťuje v přízemí i nad sklepem a tvoří ji nepropustná vrstva voděodolných materiálů. Brání propustnosti vodě do dalších vrstev podlahy, ale také zdí. Stavbaři používají modifikované asfaltové pásy nebo lepenku, kterou položí na napenetrovanou vrstvu betonu a jednotlivé díly svaří. Izolace na betonové desce může být kombinovaná s izolací proti radonu.

Čtěte také: Víte, jak správně připravit podklad pro novou podlahu?

2) Tepelná izolace podlahy

Tepelná izolace podlahy
Tepelná izolace podlahy.

Tepelnou izolací zabráníte únikům tepla a ušetříte náklady za vytápění. Nejběžnějším materiálem je podlahový polystyren. V podlaze jsou vedené rozvody, je tam mnoho trubek a kabelů, také například rozvod teplovodního vytápění. Aby byla podlaha dobře utěsněná, musí podlaháři polystyren různě řezat a upravovat, což může být ve špatně přístupných místech obtížné.

Do těžko přístupných prostor jsou k sehnání další typy tepelné izolace. Například litý polystyren, který podlaháři vylijí a nechají zatvrdnout, litá vyrovnávací směs na bázi pěnobetonu, anebo foukaná minerální izolace.

Jako tepelnou a zároveň akustickou izolaci používají řemeslníci a pracovníci stavebních firem kamennou nebo skelnou minerální vatu. Známými výrobci minerálních vln jsou třeba Isover nebo Rockwool. Seženete je v roli nebo jako desky. Některé Izolace mohou být potažené hliníkovou fólií.

Pro výrobu kamenné vlny slouží čedič a magmatická hornina diabas. Skelná minerální vata je vyrobená z písku a skla.

3) Akustická izolace

Akustická izolace potlačuje hluk z okolních místností domu a naopak – aby se hluk z izolované místnosti nešířil dál. Existují speciální akustické lisované desky z polyuretanové drti, sloužící k odhlučnění podlah a stěn. Tlumí také kročejový zvuk. Kromě bytů a domů jsou vhodné i do nahrávacích studií a místností, které je třeba odhlučnit od hlasitých výrobních prostor. Tam akustickou pěnou obkládají také stěny a strop.

4) Kročejová izolace podlah

Kročejová izolace podlah
Kročejová izolace podlah.

Kročejová izolace tlumí hluk způsobený chůzí. Kročejovou izolací bývají různé typy izolačních podložek s tloušťkou od 1 do 10 mm, které podlaháři pokládají přímo pod plovoucí podlahu. Podložky jsou poměrně měkké, proto je umístěte na předem připravený rovný povrch.

Známou izolační podložkou je pěnový polyetylen Mirelon nebo kročejová izolační fólie proti vlhkosti Platon. Existují i korkové podložky, ty se hodí do suchých prostor.

Čtěte také: Podložka pod plovoucí podlahu. Jakou vybrat?

5) Plovoucí podlaha s izolací

Vinylová podlaha s korkovým jádrem
Vinylová podlaha s korkovým jádrem.

Některé plovoucí podlahy už zvukovou nebo tepelnou izolaci obsahují, je to například vinylová podlaha Hydrocork, kterou máme v nabídce. Podlahový dílec má několik vrstev, kromě dvou pevných vrstev vinylu obsahuje také 3mm vrstvu korku.

Oblíbené korkové podlahy, jsou hřejivé, dobře tlumí hluk a vibrace.

Čtěte také:

Objevte další rady o plovoucích podlahách na blogu MojeRenovace.cz.

Picture of Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky
Čím vyplnit spáry v podlaze
Návod, čím vyplnit spáry v dřevěné podlaze

Dřevo je přírodní materiál. V závislosti na okolní teplotě a vzdušné vlhkosti dřevěná prkna pracují. U dřevěné masivní podlahy ve starém domě nebo chatě se může stát, že se časem mezi prkny objeví mezery, zvlášť pokud dřevo nebylo v době pokládky dobře vyschlé. U špatně realizovaných dřevěných podlah se mohou objevit i větší spáry. Co s tím? Zjistěte, jak opravit a zatmelit spáry v dřevěné podlaze.

Čtěte více »