5 tipů, jak udržovat laminátovou podlahu

Jak udržovat laminátovou podlahu

Majitelé domů a bytů si často pořídí laminátovou podlahu pro její odolnost, nenáročnou údržbu, širokou nabídku dekorů a také příznivou cenu. Lamino má dobré antistatické vlastnosti. Jak pečovat o laminátovou podlahu a je to vůbec potřeba? Čím ji ošetřovat a jak čistit? A co při používání laminátové podlahy nedělat? Podívejte se na 5 tipů na údržbu.

5 tipů na čištění laminátové podlahy

Laminátovou podlahu vyčistíte snadno, podívejte se na pár tipů.

1) Kdykoli je to nutné, zameťte nebo vysajte z podlahy prach, smítka a drobky. Zabráníte tak usazování prachu a nečistot na povrchu. Na laminu dobře funguje také robotický vysavač.

Robotický vysavač
Robotický vysavač.

2) Jednou týdně, případně jednou za 14 dní, podlahu setřete mopem nebo hadrem navlhčeným v teplé vodě s čisticím prostředkem na laminátové podlahy. 

3) Laminátová podlaha není voděodolná. Pokud se stane, že na laminátovou podlahu něco vylijete, tekutinu co nejrychleji setřete. Když tekutina zůstane delší dobu na plovoucí podlaze, může zatéct mezi spáry a podlahové dílce mohou nabobtnat. 

Vytírání podlahy
Vytírání podlahy.

4) Černé šmouhy od podpatků, kapky inkoustu nebo laku na nehty otřete suchým hadříkem s trochou lihu. 

5) Ukápl vám na podlahu vosk ze svíčky? Jakmile vosk ztvrdne, odstraňte jej plastovou stěrkou nebo platební kartou. Stejným způsobem se zbavíte také žvýkačky. Pro rychlejší ztuhnutí žvýkačky na ni přiložte nepropustný mikrotenový sáček s ledem.

Které čistící prostředky jsou na lamino vhodné?

Používejte čisticí prostředky pro laminátové podlahy, například značky Alex, Savo, HG i jiné. Vyhněte se používání čisticích prostředků na bázi mýdla a oleje. Většina čisticí prostředků na podlahu z laminátu má protiskluzový efekt.  

Preferujte-li ekologické čisticí prostředky, vytřete podlahu roztokem vody a octa, jak radíme o pár odstavců níže. Nezáleží na tom, zda použijete lihový kvasný ocet nebo bílý ocet. 

Jak udržovat laminátovou podlahu

Vysávání podlahy
Vysávání podlahy.

Narozdíl od dřevěné podlahy, podlahu z lamina nemusíte brousit a voskovat, ani to není možné, jelikož dekor lamina tvoří jen slabounká vrstva. Laminátovou podlahu není třeba speciálně udržovat, stačí pravidelný úklid. Při pravidelné údržbě bude vaše plovoucí laminátová podlaha vypadat stále jako nová. 

Může se hodit: Jak opravit škrábance na plovoucí podlaze

Jak vrátit lesk laminátové podlaze

Laminátová podlaha v moderním interiéru
Laminátová podlaha v moderním interiéru.

Laminátové podlahy jsou přirozeně lesklé, takže na ně nemusíte používat podlahový vosk a leštěnku. Vosk a leštící prostředky naopak mohou způsobit, že laminát ztratí lesk, povrch podlahy může být potom lepkavý a náchylný k ulpívání nečistot. Pokud laminátová podlaha začne vypadat matně, je to zřejmě proto, že se na povrchu časem nahromadily nečistoty nebo používáte nesprávné čisticí prostředky. 

Co s tím? Povrch otřete horkou vodou s octem – na 4 litry vody hrnek octa. Ocet je přírodním čisticím prostředkem, naruší vrstvu nečistot, aniž by poškodil povrch laminátu. V síti drogerií nebo na internetu rovněž najdete tekuté přípravky k obnovení lesku. Ujistěte se, že se jedná o leštidlo určené na laminátové podlahy.

Při vytírání mějte mop či hadr jen mírně vlhký, aby z něj voda nemohla zatéct mezi spáry podlahy.

Na co si dát pozor při používání laminátové podlahy

Se zvířecím mazlíčkem na podlaze
Rychlá večeře se zvířecím mazlíčkem na podlaze.
  • Vyhněte se aplikaci abrazivních, brusných písků, bělidel nebo jiných agresivních prostředků, které by podlahu poškodily. 
  • Vyvarujte se použití parních čističů a parních mopů.
  • U vchodu, v předsíni používejte rohožky, aby nedošlo k poškrábání podlahy třeba od písku, kamínků, hlíny nebo proniknutí vody ze špinavých bot. Botník umístěte blízko dveří.
  • K nohám stolu a židlím přilepte filcové podložky. Pod konferenční stůl můžete položit kusový koberec.
  • Nábytek netahejte po podlaze, ale při stěhování jej nadzvedněte.
  • Drápky domácích zvířecích mazlíčků zdržujte krátké. Dlouhé drápky mohou lamino poškrábat.

Ať vaše plovoucí laminátová podlaha vypadá stále jako nová!

Čtěte také:

Objevte další tipy o údržbě podlahy na podlahovém blogu.

Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky
Čím vyplnit spáry v podlaze
Návod, čím vyplnit spáry v dřevěné podlaze

Dřevo je přírodní materiál. V závislosti na okolní teplotě a vzdušné vlhkosti dřevěná prkna pracují. U dřevěné masivní podlahy ve starém domě nebo chatě se může stát, že se časem mezi prkny objeví mezery, zvlášť pokud dřevo nebylo v době pokládky dobře vyschlé. U špatně realizovaných dřevěných podlah se mohou objevit i větší spáry. Co s tím? Zjistěte, jak opravit a zatmelit spáry v dřevěné podlaze.

Čtěte více »