Chcete si položit podlahu svépomocí? Patrně budete potřebovat některé podlahové dílce přeříznout, zejména ty krajové u stěn. Zjistěte, čím řezat plovoucí podlahu a jak na to.
Asi nikdy nevyjdou podlahové dílce při pokládce tak, aby je nebylo potřeba řezat. Čím je ale přeříznout? Zřejmě znáte řezačky na keramické dlažby, dlaždice a obklady. Existuje něco podobného i na plovoucí a vinylovou podlahu?
Odlišnosti řezaček na podlahu
Pomocí klasické dlaždicové řezačky zpravidla jen na dlaždici či obkladu vytvoříte rýhu. Díky tomu je pak možné v daném místě dlaždici snadno zlomit. Nefunguje to však u všech druhů keramických dlaždic a také ne u podlahových dílců z laminátu nebo vinylu. Jejich materiálové složení je totiž odlišné, většinou se skládají z více vrstev.
Řezání plovoucí podlahy: Jak na to?
Na řezání laminátové a vinylové podlahy se dají použít různé nástroje, záleží na složení a tvrdosti podlahy:
- pevný vysunovací či zalamovací nůž,
- speciální ruční páková řezačka na plovoucí podlahy,
- ruční pila s jemnými zuby,
- ruční nebo elektrická pokosová pila,
- stolní kotoučová pila,
- elektrická přímočará pila,
- formátovací pila, zejména na větší formáty.
Pozor na zuby – použijte kotouč či list s jemnými zuby
Ať už použijete na řezání plovoucí podlahy jakýkoliv nástroj, dejte pozor na výběr správného řezného listu nebo kotouče. Větší zuby mohou způsobit otřepený řez, odštípnutí vrstvy podlahového dílce. Je tedy důležité použít kotouč či řezný list s více drobnějšími zuby.
Počet zubů kotouče se liší podle jeho průměru. Například pro řezání laminátové plovoucí podlahy jsou vhodné kotouče s poměrem průměru k počtu zubů okolo 3–4.
Příklad: na řezání laminátu i vinylu ruční a pokosovou pilou se hodí kotouče s těmito poměry průměru a počtu zubů:
Průměr kotouče 140 mm / 42 zubů, průměr 160 mm / 48 zubů, dále 165 mm / 60 zubů, 216 mm / 60 zubů, 265 mm / 84 zubů , 305 mm / 96 zubů a tak podobně. Tloušťka řezného kotouče bývá cca od 2 do 3 mm, záleží na průměru kotouče a použitém nástroji.
Průměr řezného kotouče se bude lišit podle použitého nástroje. Podobné pravidlo použití řezného plátu platí i pro ruční a přímočaré pilky a pily.
Řezání podlahy jde i bez elektřiny
Pokud běžně doma nekutíte, pravěpodobně zmíněnými elektrickými nástroji nedisponujete. Mezi nejlevnější řešení na řezání plovoucí podlahy patří pevný vysunovací nůž, ruční pila a následně páková řezačka.
Jak řezat plovoucí podlahu vysunovacím nožem
Záměrně uvádíme „vysunovací“ nůž. Vypadá velice podobně jako zalamovací nůž, avšak čepele se nezalamují, nýbrž vyměňují. Bývají z pevnějšího materiálu než čepele levných zalamovacích nožů. Řez plovoucí podlahy s vysunovacím nožem bývá snazší a čistší. Jak na to?
Po naměření potřebných rozměrů, které má podlahový dílec mít, si označte řez obyčejnou tužkou. Jestliže není čára vidět, dá se použít omyvatelný fix či lihový fix. Po řezání jej můžete otřít hadříkem namočeným v trošce lihu.
Aby byl řez rovný, použijte nejlépe ocelové pravítko nebo jinou podobnou pomůcku.
Podlahový dílec položte na pracovní stůl nebo pracovní desku položenou na podlaze, přitlačte. Podél pravítka proveďte řez nožem. Je třeba držet čepel kolmo k řezné ploše, aby byl řez rovný a nevznikla ostrá hrana.
Podle složení a tloušťky podlahy bude zřejmě potřeba provést opakovaně více řezů, aby se nůž dostal do větší hloubky podlahového dílce.
Tip: Jestliže je vinylový dílec příliš tuhý, zkuste jej opatrně nahřát horkovzdušnou pistolí nastavenou na nízký výkon. Pro řezání používejte ostrý nůž.
Pokud nedojde k přeříznutí celé tloušťky podlahového dílce, zkuste jej pak odlomit přes hranu stolu.
Páková řezačka na vinyl usnadní a urychlí práci
Jestliže plánujete svépomocí pokládat podlahu ve více místnostech, bude se vám hodit páková řezačka na vinylové a laminátové podlahy. Práce s ní je rychlejší a snazší než s vysunovacím nožem.
Řezačku na podlahu pořídíte v hobby marketu či prodejně nářadí. Dá se s ní přeříznout laminátová podlaha do tloušťky okolo 1 cm, vinylová podlaha do tloušťky okolo 0,5 cm a to napříč nebo i podélně. Záleží na délce podlahových dílců a délce řezačky.
Řezačky na podlahy mívají otočnou základnu. Fungují pak podobně jako pokosová pila. Podlahové dílce můžete řezat v různých úhlech od 0 do 180°. Řezačky na vinyl a laminát bývají hliníkové, s protiskluzovými krytkami.
Zdá se vám řezání podlahy složité? Pozvěte si podlaháře
Existuje ještě jedna možnost, jak řezání podlahy vyřešit, a vlastně si usnadnit i celou realizaci podlahy. Pokud se neřadíte mezi šikovné kutily domácí, bývá jistější pozvat si odborníky na podlahy.
Nejen, že se postarají o pokládku nové podlahy, ale nejdříve vám také poradí s výběrem vhodného typu podlahy, ať nešlápnete vedle.
Čtěte také:
- Vinylová podlaha – jaké jsou typy, ceny, jak vinyl vybrat?
- Jak pečovat o vinylovou podlahu, aby vám vydržela co nejdéle
- Vinylová podlaha: LVT, HDF, WPC, SPC – co to je a kterou vybrat
Objevte další zajímavosti na podlahovém blogu.