10 tipů, jak udržovat koberec, aby stále vypadal hezky

Jak udržovat koberec

I když dnes existuje celá řada jiných podlahových krytin, koberce jsou stále v módě. I koberec vyžaduje pravidelnou péči a údržbu, aby vypadal stále jako nový. Jak o koberce správně pečovat? Podívejte se na 10 jednoduchých tipů pro rychlou a snadnou údržbu koberce.

1) Koberec pravidelně vysávejte

Vysávání koberce
Vysávání koberce.

Jednou z nejlepších věcí, které můžete pro svůj koberec udělat, je, že jej budete pravidelně vysávat. Vysáváním zabráníte usazování nečistot, prachu a alergenů ve vláknech koberce a vlákna zůstanou poddajná.

Jak často vysávat? Četnost vysávání závisí na tom, jak moc v místnosti býváte. V ložnici a dětském pokoji stačí vysávat jednou týdně. Frekventované místnosti, jako je obývací pokoj nebo chodba, vysávejte častěji.

Pokud máte doma zvířata, budete zřejmě muset vysávat častěji, hlavně v době línání zvířete. Pro vysávání každodenních drobků od dětí nebo zvířecích chlupů se vám bude hodit ruční akumulátorový vysavač.

2) Jezte a pijte mimo koberec

Koberec špinavý od jídla
Koberec špinavý od jídla.

Jak zabránit ušpinění koberce? Držte od něj jídlo dál. Pokud budete jíst pouze v kuchyni, kde koberec nemát, riziko vylití nápojů nebo spadnutí jídla na koberec je mnohem nižší. Hlavně pokud máte malé děti.

3) Rozlité tekutiny okamžitě vyčistěte

Zaschlé skvrny se špatně odstraňují. Proto ihned po vylití tekutinu odstraňte – skvrnu vysušte bez drhnutí. Podívejte se na pár rad, jak na to:

  • Pokud dětem spadl na koberec kousek jídla, sejměte jídlo z koberce lžící. 
  • Rozlitou tekutinu na koberci můžete naředit trochou vody a skvrnu odsát papírovou utěrkou nebo čistým hadříkem. Na utěrku či hadřík několikrát zatlačte, aby se tekutina vsákla. Vyhněte se drhnutí. 
  • U běhounu osušte i jeho spodní část, eventuelně jej nechte otočený, než skvrna zcela zachne.
  • Vyzkoušejte odstraňovač skvrn nebo sprej na čištění koberců. 

Každý občas něco rozlije. Ale pokud budete po vylití tekutiny nebo zašpinění koberce od jídla jednat rychle, zamezíte usazování skvrn do vláken a váš koberec bude vypadat stále pěkně. Čištěním koberců a tepování se budeme podrobněji věnovat v dalším článku.

4) 1–2× ročně proveďte hloubkové čištění koberce

Profesionální čištění koberce
Profesionální čištění koberce.

Jednou za rok nebo dva si nechte bytový koberec profesionálně vyčistit. Objednejte si firmu na čištění koberců. Profesionální stroj na čištění koberců čistí koberec do hloubky, odstraní zanesené nečistoty a alergeny, které se postupem času nahromadily a koberec bude vypadat zase jako nový.

5) Ujistěte se, že čistící prostředek váš koberec nepoškodí

Čisticí prostředek na koberce
Čisticí prostředek na koberce.

Před použitím jakéhokoliv čisticího prostředku na koberce si přečtěte etiketu a ujistěte se, že je vhodný pro váš typ koberce. První použití raději proveďte na nenápadném místě.

6) V místnosti pravidelně větrejte

V pokoji s kobercem pravidelně větrejte. Zamezíte tak tvorbě plísní a výskytu škůdců.

7) Těžký nábytek občas posuňte vedle

Těžký nábytek může na měkkém koberci způsobit promáčkliny. Zkuste nábytek čas od času přesunout jinam a slehlá kobercová vlákna narovnejte zpět. Tak zabráníte zbytečném opotřebení.

8) Vyčnívající kobercový vlas zastřihněte nůžkami

U koberců se smyčkovým vlasem se může stát, že něčím o kobercový vlas zadrhnete a dojde k vytažení smyčky. Za vytažený vlas nikdy netahejte, aby nedošlo k vytržení vlasu z podkladu. Vlákno zastřihněte nůžkami.

9) K odstranění zápachu použijte jedlou sodu

Pokud koberec nepříjemně zapáchá, můžete k neutralizaci zápachu použít jedlou sodu. Koberec rovnoměrně posypejte jedlou sodou, nechte působit několik hodin, ideálně přes noc, a poté sodu vysajte. Zároveň ale zkuste zjistit příčinu zápachu. Jestliže je to plíseň, bude třeba koberec odstranit, vyčistit a opravit podklad.

10) Pro větší odolnost koberec naimpregnujte

Koberec špinavý od psích tlapek
Koberec špinavý od psích tlapek.

Pro zvýšení odolnosti celoplošného koberce vůči skvrnám je možné použít speciální impregnaci nebo ochranný sprej, který pomáhají udržovat koberec čistý a prodlužuje jeho životnost. Impregnaci na koberce naneste po hloubkovém čištění. Před použitím impregnace se ujistěte, že je vhodná pro váš typ koberce. Na koberce ze syntetických vláken je možné použít běžně dostupné impregnační prostředky, ale na přírodní koberce použijte šetrnější přípravky.

Ať zůstane váš koberec čistý a svěží po mnoho let!

Čtěte také:

Objevte další tipy na údržbu a renovaci podlah na blogu MojeRenovace.cz.

Tým MojeRenovace.cz
Tým MojeRenovace.cz

Na podlahy jsme experti – přes 20 let je opravujeme, renovujeme a čistíme

Nejnovější příspěvky
Rubriky